Urządzenia i ich systemy wbudowane

O ile rynek rozwiązań typowo komputerowych wydaje się być dość dojrzały i posiada dość bogata ofertę to w przypadku rozwiązań "sprzętowych" (czyli dedykowanego sprzetu wraz z działającym na nim oprogramowaniem, np. kamer IP) sytuacja wygląda znacznie gorzej. Poniżej kilka słów refleksji odnoszących się właśnie do kamer IP, ale podobne (a niekiedy większe) problemy nękają rynek sprzetowej telefoni IP, systemów automatyki budynkowej, central alarmowych, a także tańszych zarządzalnych switchy i routerów oraz wielu innych zastosowań wbudowanych.

Dobra kamera IP kosztuje kilkukrotnie (tak koło 5 - 6 razy) więcej od dobrej kamery analogowej. W przypadku tańszych rozwiązań jest to albo niezła kamera (przetwornik, tryb nocny, podświetlenie, konfigurowalne opcje DSP - takie jak balans bieli, zoom optyczny) z badziewnym IP, albo niezłe IP (streaming, uplod FTP, obsługa IPv6, ssh lub chociażby telnet do konfiguracji, ...) z badziwną kamerą (trafia się też badziewna kamera z badziewnym IP).

Zmora jest też sztuczne ograniczanie użytkownika w tym co może zrobić z jego sprzętem (nierzadko podyktowane chęcią sprzedawania zrożnicowanej funkcjonalnie gamy produktów na bazie tego samego sprzętu). Producenci bardzo często zapominają o najistotniejszej funkcjonalności (streamingu RTP / RTSP), także (często) ignorowana jest kwestia streamingu audio wraz z obrazem (ładują na siłe wifi niemalże do każdego modelu, ale na moduł mikrofonu to już szkoda funduszy / miejsca w obudowie). Z pozostałych funkcji najistotniejsza wydaje się obsługa alarmów (zarówno ich generowania w oparciu o detekcję ruchu, przyjmowania z zewnętrznego źródła, jak i wystawiania na zewnątrz bądź wykonywania akcji takiej jak upload wideo).

Dlatego też bardzo brakuje (a brak ten jest bolesny) przyzwoitego, open-sourcowy, nieograniczający użytkownika systemu na który składają się:

Kolejną tego typu dziedziną gdzie mamy sporo rozwiązań, niekiedy nawet niezłych, ale praktycznie zawsze z jakimiś istotnymi brakami i zawsze z sztucznie ograniczonymi możliwościami są systemy SP / RSC / RAC (Out-of-band management). Często oferują wiele kanałów dostępu (ssh, ipmi, snmp, www, ... - co jest bardzo miłe) jednak kanały te nie są równoprawne nawet w zakresie w którym bezproblemowo mogłyby być (np. odczyty wartości czujników temperatur i pracy wentylatorów, etc). Rozwiązania te często bazują na linuxach, więc wprowadzenie np. prawdziwych tagowanych VLANów (z możliwością należenia do kilku z osobną adresacją) powinno być problemowe (a chyba w żadnym z rozwiązań nie jest możliwe, ze względu na ograniczenia nakładki nałożonej na linuxową podstawę). Pewną bolączką jest też brak standaryzacji takich rozwiązań (np. CLI). Dobry SP powinien cechować się co najmniej:Copyright (c) 1999-2019, Robert Paciorek (http://www.opcode.eu.org/), BSD/MIT-type license


Redystrybucja wersji źródłowych i wynikowych, po lub bez dokonywania modyfikacji JEST DOZWOLONA, pod warunkiem zachowania niniejszej informacji o prawach autorskich. Autor NIE ponosi JAKIEJKOLWIEK odpowiedzialności za skutki użytkowania tego dokumentu/programu oraz za wykorzystanie zawartych tu informacji.

This text/program is free document/software. Redistribution and use in source and binary forms, with or without modification, ARE PERMITTED provided save this copyright notice. This document/program is distributed WITHOUT any warranty, use at YOUR own risk.

Valid XHTML 1.1 Dokument ten (URL: http://www.opcode.eu.org/inne/rozwiazania_sprzetowe_i_firmware) należy do serwisu OpCode. Autorem tej strony jest Robert Paciorek, wszelkie uwagi proszę kierować na adres e-mail serwisu: webmaster@opcode.eu.org.
Data ostatniej modyfikacji artykulu: '2015-09-27 08:47:35 (UTC)' (data ta może być zafałszowana niemerytorycznymi modyfikacjami artykułu).