Digital Video Broadcasting - czy to ma przyszłość ?

Koncepcja cyfrowej telewizji (DTV) główną popularność zyskała w drugiej połowie lat 90-tych ubiegłego wieku, niejako na tle "cyfrowej rewolucji" i rewolucji internetowej. Niestety (a może na szczęście ... ale o tym na koniec) rynek elektroniki użytkowej (w odróżnieniu od informatycznego ... przynajmniej jeszcze w tamtych latach) cechuje dość duża bezwładność i cyfrowa telewizja zaczęła docierać pod strzechy stosunkowo niedawno, natomiast zanim zastąpi liczące już grubo ponad pół wieku stosowane obecnie standardy telewizji analogowej minie przynajmniej 10 lat. Uzasadnione wydaje się zatem postawienie pytania czy w świetle rozwoju sieci pakietowych (opartych o IP), wzrostu ich przepustowości i coraz lepszym dostosowaniu do świadczenia usług multimedialnych, inwestowanie w infrastrukturę telewizji cyfrowej w standardach DVB ma sens ?

Oczywiście standardy telewizji cyfrowej (DVB-*) są wielkim krokiem na przód w stosunku co do obecnie stosowanego analogu czy nawet standardów DVD - rozdzielczość HDTV (1920x1080) może robić wrażenie, podobnie jak cyfrowa jakość przekazu, kilka wersji ścieżki dźwiękowej. Jednak jak sama nazwa skazuje nadal jest to system z ginącej już w zasadzie rodziny systemów rozgłoszeniowych (broadcasting - jeden nadaje do wszystkich), co nawet pomimo istnienia kanału zwrotnego znacznie ogranicza interakcyjność i możliwość zindywidualizowania oferty. Zresztą z powodu braku kanału zwrotnego małą popularnością cieszą się usługi DVB-MPH określane mianem telewizji interaktywnej, a tak naprawdę polegające na zunifikowanym API dla aplikacji dostarczanych poprzez kanał DVB do odbiornika telewizyjnego lub Set-top_box i na nim uruchamianych.

Również same standardy DVB-* nastręczają problemów przy wdrażaniu - odbiornik musi być dedykowany dla danego medium dostępowego (telewizji satelitarnej, kablowej, naziemnej, bądź naziemnej dla urządzeń mobilnych), gdyż dla każdego z nich istnieje odrębny standard nadawania nie zgodny z innymi (odpowiednio DVB-S, DVB-C, DVB-T, DVB-H), ma to oczywiście uzasadnienie techniczne, ale jest koszmarne od strony użytkowej (dla przykładu mając kartę w standardzie Ethernet możemy wpiąć się w gniazdko w prawie każdej sieci komputerowej). Oprócz tego można spotkać się z różnym kodowaniem źródłowym MPEG2, MPEG4 część 2, MPEG-4 AVC(H.264 = JVT = arkusz 10 MPEG-4). Ponadto DVB nie jest również ogólnoświatowym standardem telewizji cyfrowej (nadal mamy sytuację podobną jak za czasów PAL i NTSC że w różnych rejonach mamy niekompatybilne ze sobą systemy telewizji) - oprócz niego są także: ISDB, ATSC.

Kolejnym problemem jest wielka trudność w budowaniu zbiorczych instalacji satelitarnych - w przypadku DVB-S są w praktyce dwie możliwości:

Kolejne rozwiązania owocują nie dostarczaniem cyfrowego sygnału DVB do gniazdek telewizyjnych - jest to odbiór i transmisja tych programów jako analog (najbardziej bezsensowne rozwiązanie na DTV) bądź (chyba najbardziej przyszłościowe rozwiązanie) odbiór i cyfrowa redystrybucja programów telewizyjnych w szybkiej sieci LAN (zanim DVB stanie się popularnym standardem powszechne będą najprawdopodobniej już sieci 10Gbit/s) w technologii multicast dla standardowych programów telewizyjnych (odbiera ten kto chce) i unicast dla usług interaktywnych (dla pojedynczego odbiorcy - w szczególności video na życzenie(VoD)).

Właśnie ze względu na rozgłoszeniowy charakter DVB oraz ze względu na gigantyczny wzrost przepustowości sieci komputerowych wydaje się iż przyszłość leży właśnie w transmisjach multicastowych (sygnału odbieranego z DVB bądź nawet bezpośrednio z łącza Internetowego a nie w budowie skomplikowanych sieci DVB. Biorąc to pod uwagę nawet technologia przetworników IF/IF zbilżająca DVB-S do obecnych norm telewizyjnych (jeden przewód rozgałęziany przez stosowny osprzęt) nie wydaje sie przyszłościowa i dużo bardziej wartościowe wydaje się inwestowanie w szybką multimedialną infrastrukturę LAN, która obok pełnionych już funkcji telekomunikacyjnych (Internet - WWW, poczta, ..., telefonia - VoIP) będzie też pełnić funkcję medium transmisyjnego dla wideo.

Innym problemem z DVB - głównie w wykonaniu telewizji kablowych (DVB-C) jest ograniczanie użytkownika w wyborze sprzętu służącego do odbioru (praktycznie zawsze trzeba korzystać z dekodera dostarczanego przez operatora). Nawet jeżeli posiadany odbiornik obsługuje DVB-C to i tak operator wymusza korzystanie ze swojego dekodera poprzez kodowanie programów i nie oferowanie samych kart lub kart z modułami CI oraz parowanie kart dostępu z dostarczanym dekoderem. Ponadto dostarczane przez operatorów kablowych sprzęty są mocno ograniczone pod względem funkcjonalnym (brak możliwości sterowania innego niż poprzez pilota - a jest gniazdko ethernet więc nic nie stoi na przeszkodzie w użyciu np. SNMP, brak możliwości zgrania nagrań na inny nośnik, brak możliwości odtwarzania nagrań z zewnętrznych nośników, itd.), a użytkownik do wyboru ma po jednym modelu dekodera PVR, HD i SD.

Na dodatek DVB nie jest jedynym ogólnoświatowym standardem telewizji cyfrowej - poza Europą (gdzie dominuje właśnie DVB) stosowane są też conajmniej 3 inne rodziny standardów (a każdy z nich - podobnie jak DVB występuje także w rożnych odmianach).

Zobacz w Sieci: Telewizja satelitarna, Telewizja kablowa, Test card, DVB-Zone, Cyfrowy program Dipola, Instalacje wykorzystujące przemianę w zakresie pierwszej pośredniej częstotliwości satelitarnej, Schemat instalacji TV naziemnej i satelitarnej w bloku z wykorzystaniem przemiany pierwszej pośredniej satelitarnej IF/IF, Zbiorcze instalacje satelitarne, IPTV, Kajdanki na oglądanie telewizji - koszmar czy nasza przyszłość?.

Zobacz także w Wikipedii: Rekomendacja CCIR 601 i Rekomendacja CCIR 709.Copyright (c) 1999-2019, Robert Paciorek (http://www.opcode.eu.org/), BSD/MIT-type license


Redystrybucja wersji źródłowych i wynikowych, po lub bez dokonywania modyfikacji JEST DOZWOLONA, pod warunkiem zachowania niniejszej informacji o prawach autorskich. Autor NIE ponosi JAKIEJKOLWIEK odpowiedzialności za skutki użytkowania tego dokumentu/programu oraz za wykorzystanie zawartych tu informacji.

This text/program is free document/software. Redistribution and use in source and binary forms, with or without modification, ARE PERMITTED provided save this copyright notice. This document/program is distributed WITHOUT any warranty, use at YOUR own risk.

Valid XHTML 1.1 Dokument ten (URL: http://www.opcode.eu.org/inne/dvb) należy do serwisu OpCode. Autorem tej strony jest Robert Paciorek, wszelkie uwagi proszę kierować na adres e-mail serwisu: webmaster@opcode.eu.org.
Data ostatniej modyfikacji artykulu: '2015-10-10 11:34:35 (UTC)' (data ta może być zafałszowana niemerytorycznymi modyfikacjami artykułu).